časť 3. Zmeny súvisiace s vodičskými preukazmi 2013

Vodičské preukazy pre ľudí od 65 rokov.

Lehota na absolvovanie povinnej zdravotnej prehliadky sa predlžuje na každých 5 rokov, takže vodiči nad 65 rokov ju už nebudú musieť absolvovať každé dva roky.

Ak ale budú šoférovať nákladné auto, autobus, vozidlo s právom prednostnej jazdy, motorové vozidlo využívané na zasielateľstvo a taxi službu, a na poskytovanie poštových služieb, povinné zdravotné prehliadky budú musieť absolvovať naďalej každé dva roky.

Ak budete mať vodičský preukaz vydaný pred 19. januárom 2013, naďalej sa na vás budú vzťahovať dve povinnosti:

  • 1. podrobiť sa pravidelnej lekárskej prehliadke najskôr dva mesiace pred dosiahnutím veku 65 rokov a najneskôr do dvoch mesiacov po dosiahnutí veku 65 rokov
  • 2. mať pri sebe počas vedenia motorového vozidla doklad o zdravotnej spôsobilosti nie starší ako päť rokov; na výzvu policajta ste povinní preukázať sa takýmto dokladom.

V prípade, že si vymeníte vodičský preukaz za nový po 19.1.2013, tak ako vodič s vekom nad 65 rokov nebudete musieť nosiť so sebou potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Potvrdením bude nový vodičský preukaz, ktorý vám policajti vydajú po predložení platného potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti.

Zdroj: wwww.euroinfo.gov.sk